Serwis informacyjny czynnego polskiego wynalazcy - nowe technologie i wynalazki - wzornictwo przemysłowe i użytkowe
  | Patenty pod dotacje unijne | Oferta transferu technologii | Certyfikaty licencji | Odzysk ciepła z wody i ścieków | Odzysk ciepła z powietrza i spalin | Energia cieplna z odpadów  |      | Kredyt technologiczny | Najnowsza technologia ogrzewania i chłodzenia wnętrz | Recepta na kryzys gospodarczy | Portfel i audyt patentowy | Przykład patentu | Kontakt z nami |

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

"Tworzymy z myślą o Tobie i Naszym Kraju" - Wybierz się i zobacz zastosowanie naszych technologii w Ośrodku Wypoczynku i Pracy Twórczej "Magdalena" w Świeradowie Zdroju

ZOBACZ zastosowanie w MAGDALENIE

Innowacje ... 

Nominacja do Polskiej Nagrody Innowacyjności

... więcej

O nas ...

Patentowanie metod i rozwiązań ...
Nowe technologie pod dotacje UE ...
Patenty Prawa Wyłączne - licencje ...

Jeżeli tylko szukasz : Pomysłu na biznes a może recepty na kryzys czy też monopolu i wyłączność na rynku Polskim lub UE albo też nowych Patentów i Praw Ochronnych pod aktywa Twojej Firmy, dotacje unijne, kredyt technologiczny czy też ulgi podatkowe - to zgłoś się z tym do nas

Obserwuj też nas na google+

Filmy w sieci ...

... więcej

(Podpołaciowy) Niewidoczny powietrzny kolektor słoneczny ...

... zobacz film

Zaproszenie do nas ...

Informujemy, że od 2015 roku udostępniamy poglądowe zastosowanie naszych rozwiązań i technologii w nowo budowanym i od podstaw "Ośrodku Wypoczynku i Pracy Twórczej" MAGDALENA na stoku Sępiej Góry w Górach Izerskich w bezpośrednim położeniu kurortu i miasta Świeradów Zdrój ... więcej informacji na stronie


... Ośrodek i Pensjonat MAGDALENA

... zobacz film

... polub nas na FaceBooku

... zobacz mapę i zdięcia satelitarne

... atrakcje w pobliżu nas-zaplanuj pobyt

Kanał Filmowy ...

Twórcy i wynalazcy - prezentujący autorskie nagrania z obszaru jego innowacji oraz Karkonoszy i Gór Izerskich oraz budowy "Ośrodka ...

... zobacz i obejrzyj więcej filmów

Nota prawna ...

Informacje zawarte w tej Witrynie można pobierać, wyświetlać oraz drukować wyłącznie do ustalania stanu techniki, wiedzy i praw własności intelektualnej.
Wszelkie dozwolne wykorzystanie zawartych w Witrynie informacji wymaga podania ich żródła oraz linku odsyłającego do nich.
Nie przyznaje się i nie udziela się żadnego pozwolenia ani prawa do korzystania z któregokolwiek z Patentów, Wzorów przemysłowych, Znaków towarowych i handlowych oraz samych technologii, produktów, procesów a także innych praw autorskich i własności, należących do KRAMARZ POLSKA bez pisemnego zezwolenia, tj. „Licencji” na ich użycie oraz wykorzystanie przez konkretny podmiot fizyczny lub prawny, obiekt czy przedsiębiorstwo.
Każde obce i samodzielne know-how, opracowane czy wywiedzione z PATENTÓW KRAMARZ POLSKA lub też celowe powoływanie się na nie albo zamieszczenie sugerujące posiadanie czy też daną obietnicę posiadania któregokolwiek z naszych Praw bez Licencji, Uzgodnień czy Wytycznych Projektowych ich właściciela na piśmie, może stanowić bardzo poważne naruszenie prawa skutkujące przykrymi sankcjami ...

... więcej

Media i Wywiady ...

Wywiad z 2011 roku dla Pejcz I WP Świat oczami polskiego wynalazcy

Jeden ze starszych wywiadów udzielony Pejcz w grupie Wirtualna Polska w 2011r. - "Świat oczami polskiego wynalazcy"

...Wywiad z 2015 dla Made INN Poland Od 25 lat wynalazca ze Świeradowa Zdroju tworzy, opatentowuje i ...

Jeden z najnowszych wywiadów z 2015 roku udzielony grupie Made INN PolandKontakt - dane kontaktowe i formularz kontaktowy

... zobacz nasze kolekcje ...

... zobacz również nasz profil w Google+

... zobacz nasz kanał i filmy na Youtube

Projekty ...

Projekt "ALTERPANEL" - ALU system cassette-composite PANEL
Projekt "ART-RAM"
Projekt "POLPANEL"

Woda we wczesnym wszechświecie 


Finansowani ze środków unijnych astrofizycy
znaleźli dowód na obecność pary wodnej we wczesnym
wszechświecie. Parę odnaleziono na kwazarze oddalonym o 11,1
miliardów lat świetlnych od Ziemi. Po raz pierwszy cząsteczki wody zostały
odnalezione tak daleko. Wyniki opublikowane w czasopiśmie Nature sugerują, że
wczesny wszechświat mógł bardziej obfitować w wodę niż dotychczas się uważało.

Prace były w części finansowane z sieci szkoleniowej Marie Curie ANGLES (Sieć astrofizyczna na rzecz badań soczewkowych galaktyki), która jest finansowana z Szóstego Programu Ramowego (6PR).

Wodę zaobserwowano w formie masera, który jest podobny do lasera, ale o mikrofalowej długości fali. Masery wodne odnaleziono w wielu pobliskich galaktykach, które wydają się powstawać z gorących gazów i pyłów wirujących wokół supermasywnej czarnej dziury w rdzeniu galaktyki. Do tej pory najdalsza galaktyka, w której odkryto wodę, znajdowała się w odległości sześciu miliardów lat świetlnych.

Ostatniego odkrycia dokonano tylko dzięki pewnej sztuczce astronomicznej: naukowcy wykorzystali pobliską galaktykę jako swoistego rodzaju teleskop kosmiczny. Galaktyka na pierwszym planie powiększała i zniekształcała światło z odległego kwazara MG J0414+0534, tworząc cztery wyraźne obrazy kwazara i wzmacniając sygnał o współczynnik 35.

"Inni próbowali i nie udało im się znaleźć wody, natomiast my wiedzieliśmy, że szukamy słabiutkiego sygnału" - wyjaśniła Violetta Impellizzeri, autor naczelny raportu z badań i absolwentka Instytutu Radioastronomii im. Maxa Plancka w Niemczech. "Pomyśleliśmy, że można by użyć galaktyki jako szkła powiększającego do obserwacji na znacznie większą odległość i musieliśmy być wytrwali, aby zyskać wystarczającą pewność, że pojawiła się linia emisyjna wody."

Nowoodkryty maser jest wyjątkowo jasny, ponieważ ma jaskrawość subiektywną rzędu 10.000 większą niż nasze Słońce. Jest również dwa razy jaśniejszy od najsilniejszych, lokalnych maserów wodnych.

Bez "soczewkowania grawitacyjnego" zapewnionego przez galaktykę na pierwszym planie ciągłe obserwację radioteleskopem Effelsberg o 100 m średnicy czaszy zajęłyby 580 dni, a tak potrzebnych było zaledwie 14 godzin, by dokonać odkrycia. Co więcej, nasza wiedza na temat pobliskiego masera sugeruje, że szanse na odnalezienie tak jasnego masera kształtowały się na poziomie jedna na milion. Fakt, że maser został odnaleziony w pierwszej, badanej odległej galaktyce sugeruje, że te cechy mogą być bardziej powszechne niż sądzono. Co najważniejsze, odkrycie masera wodnego w odległości 11,1 miliardów lat świetlnych dowodzi, że panowały odpowiednie warunki do tworzenia się cząsteczek wody, które przetrwały, ledwie 2,5 miliarda lat po Wielkim Wybuchu.

"To interesujące, że odnaleźliśmy wodę w pierwszym, grawitacyjnie powiększonym obiekcie z odległego wszechświata, który obserwowaliśmy" - zauważył John McKean, również z Instytutu Radioastronomii im. Maxa Plancka. "To sugeruje, że molekuły wody mogły znacznie częściej występować we wczesnym wszechświecie niż sądzono na początku i można je wykorzystać do dalszych badań nad supermasywnymi czarnymi dziurami i ewolucją galaktyki."

"Ponieważ masery wodne powstają w pobliżu rdzeni galaktyk, nasze odkrycie otwiera nowe, interesujące możliwości badania supermasywnych czarnych dziur w czasie, kiedy formowały się galaktyki" - dodała dr Impellizzeri. "To będzie również impulsem do dalszych poszukiwań wody w innych odległych galaktykach za pomocą teleskopów, którymi dysponujemy obecnie oraz kolejnej generacji teleskopów radiowych, ponieważ teraz już wiemy, że gdzieś tam jest woda."

Odkrycie dalszych dowodów na występowanie wody w odległych zakątkach wszechświata nie będzie łatwe do momentu pojawienia się nowych i bardziej czułych urządzeń. Naukowcy oczekują, że zaproponowany teleskop SKA (Square Kilometre Array), który powinien być gotowy do pracy za około dziesięć lat - przyczyni się do nowych odkryć w tej dziedzinie.

Źródło CORDIS

Więcej informacji : Nature