Serwis informacyjny czynnego polskiego wynalazcy - nowe technologie i wynalazki - wzornictwo przemysłowe i użytkowe
POLPANEL ALU systemALTERPANEL systemPOLPANEL HCA systemOFERTA transferu technologii do podmiotów MŚP pod dotacje UEPrace badawczo-rozwojowe B+R


Prace badawczo-rozwojowe nad nowymi produktami, procesami, technologiami dla potrzeb programów unijnych, osób trzecich, własne i zlecone - transfer technologii Techniczna modernizacja domów i obiektów w celu poprawy efektywności energetycznej budynków to priorytet naszych PROJEKTÓW dedykowanych do polskiego systemu HCA termomodernizacja, energomodernizacja, hydromodernizacja panelami, absorberami i akumulatorami ciepła - system grzewczo-chłodząco-absorbująco-akumulujący ciepło

HOMEOśrodek Innowacji i Transferu Technologii KRAMARZ POLSKA - znak towarowy

Absorbery ciepła rodzaje typ zadania 

Espacenet - bazy danych


IP Marketplace - giełda praw


Spis wynalazków i praw


Albert Einstain - "Wszyscy wiedzą, że czegoś zrobić nie można. Ale przypadkowo znajduje sie jakiś nieuk, który tego nie wie. I on właśnie robi odkrycie"

B+R ...

Prace badawczo-rozwojowe w PDF

2010 - B+R POLPANEL

2011 - B+R wdrożenia ALU-Therm

2013 - B+R gotowość TRL i GEKON

2017 - B+R podsumowanie system HCA

2018 - Nowy sprzęg paneli (spoon-click)

2018 - Projekt HCA - nowe systemy x 5

2018 - Projekt ART-RAM - nowe krosno

2018 - Projekty gotowe pod dotacje UE


B+R i Know-how KRAMARZ POLSKA

Prace badawczo-rozwojowe ... więcej

Decyzje


Spis licencji


Recykling ciepła


Wynalazki tytuły i opisy


Patenty oraz Prawa Ochronne


Magazynowanie ENERGII cieplnej


PROJEKTY realizowane wciąż i obecnie


TM - "HCA to czyste powietrze" i poprawa efektywności energetycznej budynku - znak towarowy SG ... więcej

TM i Znaki towarowe ...

Znak towarowy UE - Wielofunkcyjny panel aluminiowy grzewczo-chłodzący
Znaki towarowe słowno-graficzne …
KRAMARZ POLSKA

słowne

TM znaki towarowe słowne i słowno-graficzne KRAMARZ POLSKA dotyczące głównego obszaru naszych prac badawczo-rozwojowych nad nowym produktem systemów POLPANEL, ALTERPANEL i HCA


graficzne

O nas ...

Patentowanie metod i rozwiązań ...
Nowe technologie pod dotacje UE ...
Patenty Prawa Wyłączne - licencje ...

Jeżeli tylko szukasz : Pomysłu na biznes a może recepty na kryzys czy też monopolu i wyłączność na rynku Polskim lub UE albo też nowych Patentów i Praw Ochronnych pod aktywa Twojej Firmy, dotacje unijne, kredyt technologiczny czy też ulgi podatkowe - to zgłoś się z tym do nas

Filmy w sieci ...

... więcej

(Podpołaciowy) Niewidoczny powietrzny kolektor słoneczny ...

... zobacz film

Kanał Filmowy ...

Twórcy i wynalazcy - prezentujący autorskie nagrania z obszaru jego innowacji oraz Karkonoszy i Gór Izerskich oraz budowy "Ośrodka ...

... zobacz i obejrzyj więcej filmów

Nominacja do Polskiej Nagrody Innowacyjności

Nota prawna ...

Wszystkie zawarte na tej stronie i witrynie informacje, dane, opisy, grafika, rysunki, obrazy i fotografie, wyrażone słowem, symbolem czy znakiem graficznym lub innym utrwaleniem czy zapisem cyfrowym wraz z treścią i opracowaniami w formatach PDF, JPG, PNG zwłaszcza w zakresie opracowań koncepcyjnych, technicznych, procesów technologicznych, projektów i systemów HCA, ALTERPANEL, POLPANEL i ALU należy traktować jako utwór naukowy, z dodatkowym uwzględnieniem prawnego charakteru utworów tak plastycznych jak i fotograficznych oraz obrazu a także samego wzornictwa przemysłowego w rozumieniu przepisów szczególnych i odrębnych własności intelektualnej, Ustawy o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych i ich odpowiedniej ochrony prawnej.

Natomiast wszystkie dane o twórcy opisów, rysunków, zastosowań oraz przykładów wykonania w zakresie wynalazków, wzorów przemysłowych i znaków towarowych tak w postaci nieopublikowanej jak i opublikowanej opisów patentowych i ochronnych w rozumieniu przepisów Ustawy Prawo Własności Przemysłowej i ich odrębnej odpowiedniej ochrony prawnej.

... więcej

Media i Wywiady ...

Wywiad z 2015 dla Made INN Poland Od 25 lat wynalazca ze Świeradowa Zdroju tworzy, opatentowuje i ...


Jeden z najnowszych wywiadów z 2015 roku udzielony grupie Made INN Poland

... zobacz nasze inne profile ...

... zobacz również profil w Google+

... zobacz nasz kanał i filmy na Youtube


Projekty ...

Projekt ART-RAMInnowacja procesowa i produktowa - Projekt i System POLPANEL dla nowych technologii produkcji i zastosowań wielofunkcyjnych paneli grzewczo-chłodzących na potrzeby ogrzewania płaszczyznowego i absorpcji ciepła panelami aluminiowymi pod logiem, marką i oznaczeniem ALU-PANEL, ALU-Therm PANEL, ALU-Bed PANEL, Wielofunkcyjny panel grzewczo-chłodzący, Grupa innowacyjnych paneli ALU-Therm, Wielofunkcyjny panel aluminiowy grzewczo-chłodzący oraz dziesiątki innych do szczegółowego oznaczenia funkcji poszczególnych modułów paneli w zakresie technologiiHCA system grzewczo-chłodzący-absorbujący, stworzony dla zagospodarowania i wykorzystania wolnej energii ... więcej

MAGDALENA Ośrodek Innowacji KRAMARZ PL

DOMKI W GÓRACH IZERSKICH

POKOJE W GÓRACH IZERSKICH

NOCLEGI W GÓRACH IZERSKICH

Apartamenty W GÓRACH IZERSKICH

Ośrodek Innowacji i Transferu Technologii KRAMARZ POLSKA - "Tworzymy z myślą o Tobie i Naszym Kraju" - Wybierz się i zobacz zastosowanie naszych technologii w Ośrodku Innowacji, Wypoczynku i Pracy Twórczej "Magdalena" w Świeradowie Zdroju - Domki, Pokoje, Noclegi i Apartamenty w Górach Izerskich ... więcej

Woda we wczesnym wszechświecie 


Finansowani ze środków unijnych astrofizycy
znaleźli dowód na obecność pary wodnej we wczesnym
wszechświecie. Parę odnaleziono na kwazarze oddalonym o 11,1
miliardów lat świetlnych od Ziemi. Po raz pierwszy cząsteczki wody zostały
odnalezione tak daleko. Wyniki opublikowane w czasopiśmie Nature sugerują, że
wczesny wszechświat mógł bardziej obfitować w wodę niż dotychczas się uważało.

Prace były w części finansowane z sieci szkoleniowej Marie Curie ANGLES (Sieć astrofizyczna na rzecz badań soczewkowych galaktyki), która jest finansowana z Szóstego Programu Ramowego (6PR).

Wodę zaobserwowano w formie masera, który jest podobny do lasera, ale o mikrofalowej długości fali. Masery wodne odnaleziono w wielu pobliskich galaktykach, które wydają się powstawać z gorących gazów i pyłów wirujących wokół supermasywnej czarnej dziury w rdzeniu galaktyki. Do tej pory najdalsza galaktyka, w której odkryto wodę, znajdowała się w odległości sześciu miliardów lat świetlnych.

Ostatniego odkrycia dokonano tylko dzięki pewnej sztuczce astronomicznej: naukowcy wykorzystali pobliską galaktykę jako swoistego rodzaju teleskop kosmiczny. Galaktyka na pierwszym planie powiększała i zniekształcała światło z odległego kwazara MG J0414+0534, tworząc cztery wyraźne obrazy kwazara i wzmacniając sygnał o współczynnik 35.

"Inni próbowali i nie udało im się znaleźć wody, natomiast my wiedzieliśmy, że szukamy słabiutkiego sygnału" - wyjaśniła Violetta Impellizzeri, autor naczelny raportu z badań i absolwentka Instytutu Radioastronomii im. Maxa Plancka w Niemczech. "Pomyśleliśmy, że można by użyć galaktyki jako szkła powiększającego do obserwacji na znacznie większą odległość i musieliśmy być wytrwali, aby zyskać wystarczającą pewność, że pojawiła się linia emisyjna wody."

Nowoodkryty maser jest wyjątkowo jasny, ponieważ ma jaskrawość subiektywną rzędu 10.000 większą niż nasze Słońce. Jest również dwa razy jaśniejszy od najsilniejszych, lokalnych maserów wodnych.

Bez "soczewkowania grawitacyjnego" zapewnionego przez galaktykę na pierwszym planie ciągłe obserwację radioteleskopem Effelsberg o 100 m średnicy czaszy zajęłyby 580 dni, a tak potrzebnych było zaledwie 14 godzin, by dokonać odkrycia. Co więcej, nasza wiedza na temat pobliskiego masera sugeruje, że szanse na odnalezienie tak jasnego masera kształtowały się na poziomie jedna na milion. Fakt, że maser został odnaleziony w pierwszej, badanej odległej galaktyce sugeruje, że te cechy mogą być bardziej powszechne niż sądzono. Co najważniejsze, odkrycie masera wodnego w odległości 11,1 miliardów lat świetlnych dowodzi, że panowały odpowiednie warunki do tworzenia się cząsteczek wody, które przetrwały, ledwie 2,5 miliarda lat po Wielkim Wybuchu.

"To interesujące, że odnaleźliśmy wodę w pierwszym, grawitacyjnie powiększonym obiekcie z odległego wszechświata, który obserwowaliśmy" - zauważył John McKean, również z Instytutu Radioastronomii im. Maxa Plancka. "To sugeruje, że molekuły wody mogły znacznie częściej występować we wczesnym wszechświecie niż sądzono na początku i można je wykorzystać do dalszych badań nad supermasywnymi czarnymi dziurami i ewolucją galaktyki."

"Ponieważ masery wodne powstają w pobliżu rdzeni galaktyk, nasze odkrycie otwiera nowe, interesujące możliwości badania supermasywnych czarnych dziur w czasie, kiedy formowały się galaktyki" - dodała dr Impellizzeri. "To będzie również impulsem do dalszych poszukiwań wody w innych odległych galaktykach za pomocą teleskopów, którymi dysponujemy obecnie oraz kolejnej generacji teleskopów radiowych, ponieważ teraz już wiemy, że gdzieś tam jest woda."

Odkrycie dalszych dowodów na występowanie wody w odległych zakątkach wszechświata nie będzie łatwe do momentu pojawienia się nowych i bardziej czułych urządzeń. Naukowcy oczekują, że zaproponowany teleskop SKA (Square Kilometre Array), który powinien być gotowy do pracy za około dziesięć lat - przyczyni się do nowych odkryć w tej dziedzinie.

Źródło CORDIS

Więcej informacji : Nature