Serwis informacyjny czynnego polskiego wynalazcy - nowe technologie i wynalazki - wzornictwo przemysłowe i użytkowe
  | Patenty pod dotacje unijne | Oferta transferu technologii | Certyfikaty licencji | Odzysk ciepła z wody i ścieków | Odzysk ciepła z powietrza i spalin | Energia cieplna z odpadów  |      | Kredyt technologiczny | Najnowsza technologia ogrzewania i chłodzenia wnętrz | Recepta na kryzys gospodarczy | Portfel i audyt patentowy | Przykład patentu | Kontakt z nami |

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Wybierz się i zobacz zastosowanie naszych technologii w Ośrodku Wypoczynku i Pracy Twórczej "Magdalena" w Świeradowie Zdroju

ZOBACZ zastosowanie w MAGDALENIE

Innowacje ... 

Nominacja do Polskiej Nagrody Innowacyjności

... więcej

O nas ...

Patentowanie metod i rozwiązań ...
Nowe technologie pod dotacje UE ...
Patenty Prawa Wyłączne - licencje ...

Jeżeli tylko szukasz : Pomysłu na biznes a może recepty na kryzys czy też monopolu i wyłączność na rynku Polskim lub UE albo też nowych Patentów i Praw Ochronnych pod aktywa Twojej Firmy, dotacje unijne, kredyt technologiczny czy też ulgi podatkowe - to zgłoś się z tym do nas

Obserwuj też nas na google+

Filmy w sieci ...

... więcej

(Podpołaciowy) Niewidoczny powietrzny kolektor słoneczny ...

... zobacz film

Zaproszenie do nas ...

Informujemy, że od 2015 roku udostępniamy poglądowe zastosowanie naszych rozwiązań i technologii w nowo budowanym i od podstaw "Ośrodku Wypoczynku i Pracy Twórczej" MAGDALENA na stoku Sępiej Góry w Górach Izerskich w bezpośrednim położeniu kurortu i miasta Świeradów Zdrój ... więcej informacji na stronie


... Ośrodek i Pensjonat MAGDALENA

... zobacz film

... polub nas na FaceBooku

... zobacz mapę i zdięcia satelitarne

... atrakcje w pobliżu nas-zaplanuj pobyt

Kanał Filmowy ...

Twórcy i wynalazcy - prezentujący autorskie nagrania z obszaru jego innowacji oraz Karkonoszy i Gór Izerskich oraz budowy "Ośrodka ...

... zobacz i obejrzyj więcej filmów

Nota prawna ...

Informacje zawarte w tej Witrynie można pobierać, wyświetlać oraz drukować wyłącznie do ustalania stanu techniki, wiedzy i praw własności intelektualnej.
Wszelkie dozwolne wykorzystanie zawartych w Witrynie informacji wymaga podania ich żródła oraz linku odsyłającego do nich.
Nie przyznaje się i nie udziela się żadnego pozwolenia ani prawa do korzystania z któregokolwiek z Patentów, Wzorów przemysłowych, Znaków towarowych i handlowych oraz samych technologii, produktów, procesów a także innych praw autorskich i własności, należących do KRAMARZ POLSKA bez pisemnego zezwolenia, tj. „Licencji” na ich użycie oraz wykorzystanie przez konkretny podmiot fizyczny lub prawny, obiekt czy przedsiębiorstwo.
Każde obce i samodzielne know-how, opracowane czy wywiedzione z PATENTÓW KRAMARZ POLSKA lub też celowe powoływanie się na nie albo zamieszczenie sugerujące posiadanie czy też daną obietnicę posiadania któregokolwiek z naszych Praw bez Licencji, Uzgodnień czy Wytycznych Projektowych ich właściciela na piśmie, może stanowić bardzo poważne naruszenie prawa skutkujące przykrymi sankcjami ...

... więcej

Media i Wywiady ...

Wywiad z 2011 roku dla Pejcz I WP Świat oczami polskiego wynalazcy

Jeden ze starszych wywiadów udzielony Pejcz w grupie Wirtualna Polska w 2011r. - "Świat oczami polskiego wynalazcy"

...Wywiad z 2015 dla Made INN Poland Od 25 lat wynalazca ze Świeradowa Zdroju tworzy, opatentowuje i ...

Jeden z najnowszych wywiadów z 2015 roku udzielony grupie Made INN PolandKontakt - dane kontaktowe i formularz kontaktowy

... zobacz nasze kolekcje ...

... zobacz również nasz profil w Google+

... zobacz nasz kanał i filmy na Youtube

Projekty ...

Projekt "X" budowy czołgu IV generacji
Projekt "ART-RAM"
Projekt "POLPANEL"
Projekt "Innowacje dla wszystkich"

.........

Panelowe ogrzewanie podłogowe 

PATENT PL196383 - MULTIPLE-FUNCTION BAR-TYPE FLOOR HEATER - Podłoga aluminiowa w wykończeniu decoral, anoda i inne złożona z powtarzalnych profili aluminiowych, niepalna dla biur, hoteli i innych obiektów użyteczności publicznej o trzech funkcjach grzewczych

Innowacja (każde chronione patentem rozwiązanie) tworzy nowy
rodzaj grzejnika podłogowego opatentowanego w trzech wersjach dla
uzyskania nim celu pt. najnowsze ogrzewanie podłogowe - płaszczyznowe
i według zadanych sekwencji, tworzących wielostrefowe pole ogrzewania wnętrza
czynnikiem niskotemperaturowym - znoszące przy tym znany problem bezwładności
i akumulacji ciepła występujący powszechnie w innych dotychczasowych rozwiązaniach.


ogrzewanie ścienne - panele

patent na sekwencyjne ogrzewanie ścian

nowa technologia ogrzewania płaszczyznowego - patenty i wynalazki

inne >>>

WIELOFUNKCYJNY LISTWOWY GRZEJNIK PODŁOGOWY

OPIS WYNALAZKU PL341914 - SPECIFICATION / DESCRIPTION OF THE INVENTION - PATENT NR 196383

OPIS PATENTOWY PL 196383 B1 - Uprawniony i twórca wynalazku: KRAMARZ JÓZEF, Dębica, POLSKA

Przedmiotem wynalazku jest wielofunkcyjny listwowy grzejnik podłogowy przeznaczony zwłaszcza do ogrzewania pomieszczeń przy jednoczesnym spełnianiu funkcji podłogi.

Znany jest z polskiego opisu patentowego numer 131713 przykład elementu grzejnego zwłaszcza o dużej powierzchni składający się z elektrod w postaci siatki miedzianej.

Znane są też sposoby ogrzewania podłogowego elektrycznego i wodnego w których przewody elektryczne lub wodne są bezpośrednio zalewane w betonie i wylewkach betonowych przed ostatecznym wykończeniem powierzchni podłóg płytkami, wykładzinami, parkietami, deskami i innymi wykończeniowymi.

Podstawową i zasadniczą wadą obu tych systemów ogrzewania podłogowego jest fakt zatapiania na stałe elementów grzejnych i przewodów w posadzkach betonowych i innych służących między innymi za podłoże dla tych podłóg.

W przypadku awarii systemu grzewczego brak bezpośredniego dostępu do niego w obu tych rozwiązaniach powoduje nieuchronne czasowe jego wyłączenie a także nieodwracalne w skutkach zniszczenie istniejących wykończeń podłogi i generalnie wymianę całości systemu grzewczego.

Ponadto oba te rozwiązania dla wymogów bezpieczeństwa przed uszkodzeniami mechanicznymi wymagają nad zalanymi przewodami warstwy ochronnej betonu o grubości minimum 3 centymetrów co dodatkowo zmniejsza ich skuteczność. Nadto oba rozwiązania są ogrzewaniem akumulacyjnym.

Istotą wynalazku jest wyeliminowanie dotychczasowych niedogodności i połączenie w całość w jednym, demontowanym urządzeniu funkcji grzewczych z funkcją gotowej podłogi.

Cel wynalazku został osiągnięty w konstrukcji grzejnika opartego na jego modułowej budowie z powtarzalnych elementów składowych w postaci gotowych i wykończonych na jej powierzchni listew ze stopu aluminium o funkcji deski podłogowej, które w zależności od wariantu wraz z przewodem rurowym i elektrycznym lub z każdym z osobna tworzą gotową i wykończoną podłogę demontowalną o charakterze całościowego, wielkopłaszczyznowego grzejnika, posiadającego odpowiednią wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne i nie będącego grzejnikiem akumulacyjnym.

Grzejnik poza funkcją podłogi w zależności od wariantu złożenia, podłączenia i włączenia pełni rolę ogrzewania podłogowego wodnego lub ogrzewania podłogowego elektrycznego bądź obu jednocześnie i niezależnie od siebie.

Moduł w postaci aluminiowej listwy podłogowej o grubości ścianki do 3 milimetrów, łączony z kolejnym znamienny tym, że brzegi, wąskie krawędzie listwy o kształcie dwóch połówek cylindra po złożeniu z kolejną listwą tworzą wewnątrz grzejnika, podłogi w miejscu połączenia dwa cylindry z których jeden o większej średnicy jest otuliną aluminiową, płaszczem dla przewodu rurowego którym płynie czynnik grzewczy a drugi o mniejszej średnicy jest otuliną aluminiową, płaszczem dla przewodu elektrycznego.

Listwa wykonana jest z odpowiedniego stopu aluminium, wysokoprzewodzącego i dobrze oddającego ciepło.

Korzystnie dla wynalazku jest jeżeli listwa posiada od wewnątrz użebrowanie zwiększające jej bezpośrednią powierzchnię grzewczą a jeden z wąskich brzegów pióro a drugi przeciwny wpust umożliwiające trwałe połączenie. Przewody rurowe zastosowane do przenoszenia czynnika grzewczego są przewodami elastycznymi, polietylenowymi, wielowarstwowymi i dobrze przewodzącymi ciepło, po złożeniu z listew grzejnika, podłogi tworzą w jej zamkniętym wnętrzu jednolitą i ciągłą wężownicę meandrową.

Korzystnie dla wynalazku jest jeżeli przewody rurowe zbrojone są dodatkowo siatką aluminiową lub miedzianą co znacznie poprawia przewodnictwo cieplne ścianki przewodu i dodatkowo wzmacnia ich strukturę. Przewody elektryczne grzejne zastosowane w wynalazku są typowymi stosowanymi w dotychczasowych rozwiązaniach ogrzewania podłogowego, po złożeniu z listew grzejnika, podłogi tworzą w jej zamkniętym wnętrzu podobną wężownicę o kształcie mendrowym jak przewód rurowy.

Korzystnie dla wynalazku jest jeżeli przewody elektryczne grzejne posiadają koszulkę dylatacyjno-rozprężną, która wydatnie zwiększa ich sprawność i wydłuża żywotność.

Zaletą takiego rozwiązania w wariancie ogrzewania wodnego jest pełna efektywna absorbcja ciepła ze ścianek przewodu rurowego w którym płynie niskotemperaturowy czynnik grzewczy do czołowej powierzchni listwy podłogowej, uzyskana poprzez ścisłe zamknięcie, objęcie tego przewodu rurowego dwiema półcylindrycznymi krawędziami listew, które po złożeniu tworzą zamkniętą i dobrze przewodzącą ciepło, otulinę, płaszcz dla tego przewodu.

Bezpośredni kontakt przewodu rurowego na całym jego obwodzie z utworzonym przez aluminiowe listwy podłogowe, płaszczyznowym grzejnikiem podłogowym umożliwia łatwą i szybką wymianę ciepła między przepływającym czynnikiem grzewczym poprzez siatkę do czołowej zewnętrznej powierzchni grzejnika co ostatecznie eliminuje problem dużej bezwładności cieplnej, występujący w dotychczasowych rozwiązaniach ogrzewania podłogowego.

Rozwiązanie to w tym wariancie pozwala na użycie niskotemperaturowych źródeł ciepła i w pełni efektywne, szybkie ich wykorzystanie: kolektory słoneczne, pompy ciepła i inne wytwarzające czynnik grzewczy o temperaturze rzędu 30 - 40 stopni Celsjusza. Podobne zalety wykazuje grzejnik w wariancie ogrzewania elektrycznego bądź obu ogrzewań razem.

W przypadku awarii systemu grzewczego, demontaż dla usunięcia usterki czy też wymiany przewodów tak rurowych jak i elektrycznych jest odwrotnością montażu, tak prostą jak on sam i bez możliwości uszkodzeń powierzchni czołowej wykończeniowej podłogi co też oznacza, że grzejnik, podłoga jest dodatkowo odzyskiwalna.

Korzystnie dla wynalazku jest jeżeli profile aluminiowe listwy mają na stałe wprasowany i zamocowany we wnętrzu materiał izolacyjny, który skutecznie podnosi izolację cieplną całości grzejnika, podłogi od jego podłoża i powoduje że ciepło jest oddawane w jednym kierunku do wnętrza pomieszczenia.

Korzystnie dla wynalazku jest jeżeli profile aluminiowe listwy są na swej czołowej powierzchni pokryte materiałem wykończeniowym, obrobionym i skończonym co daje przyszłemu użytkownikowi możliwość wyboru i projektowania wnętrz wyposażonych w tego rodzaju grzejniki i podłogi.


Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony na rysunku na którym fig.1 przedstawia krawędzie dwóch połączonych ze sobą listew w przekroju według lini AA pokazującym sposób połączenia i zamocowania przewodu rurowego i przewodu elektrycznego w wariancie ogrzewania wodnego i elektrycznego,fig.2 przedstawia krawędzie dwóch połączonych ze sobą listew w przekroju według lini AA pokazującym sposób połączenia i zamocowania przewodu rurowego w wariancie ogrzewania wodnego, fig.3 przedstawia krawędzie dwóch połączonych ze sobą listew w przekroju według lini AA pokazującym sposób połączenia i zamocowania przewodu elektrycznego grzejnego w wariancie ogrzewania elektrycznego, fig.4 przedstawia zestaw listew po złożeniu ich w podłogę z zamocowanym w jej wnętrzu przewodem rurowym w kształcie wężownicy meandrowej, której końcówki poprzez pompę obiegową połączone są ze źródłem ciepła i przewodem elektrycznym grzejnym w kształcie identycznej wężownicy meandrowej, którego końcówki połączone są ze źródłem zasilania i sterowania a fig.5 pojedyńczą listwę w przekroju według lini AA przedstawiającą wąskie krawędzie listwy w kształcie dwóch połówek cylindra z których jedna krawędź ma pióro a druga wpust oraz dodatkowe wewnętrzne użebrowanie i zamocowany w jej wnętrzu materiał izolacyjny a także materiał wykończeniowy powierzchni czołowej listwy po wcześniejszym przyklejeniu, obrobieniu i wykończeniu.

Przewód rurowy (2), w którym płynie czynnik grzewczy (3), umieszczony jest w otulinie aluminiowej o większej średnicy (1), powstałej po złożeniu na pióro i wpust (4), dwóch listew podłogowych (13), z których każda posiada pióro (8) i wpust (9), oddaje ciepło poprzez siatkę aluminiową lub miedzianą (6) do otuliny (1) i dalej do czołowej wykończonej powierzchni (12), deski podłogowej (13) której powierzchnia grzewcza została zwiększona poprzez dodatkowe wewnętrzne użebrowanie (10) w wariancie ogrzewania wodnego lub wodno-elektrycznego. Przewód elektryczny grzewczy (5),umieszczony jest w otulinie aluminiowej o mniejszej średnicy (1),powstałej po złożeniu na pióro i wpust (4), dwóch listew podłogowych (13), z których każda posiada pióro (8) i wpust (9), oddaje ciepło poprzez koszulkę dylatacyjno-rozprężną (7) do otuliny (1) i dalej do czołowej wykończonej powierzchni (12), deski podłogowej (13) której powierzchnia grzewcza została zwiększona poprzez dodatkowe wewnętrzne użebrowanie (10) w wariancie ogrzewania elektrycznego lub wodno-elektrycznego. Listwy podłogowe (13), dodatkowo wypełnione wewnątrz materiałem izolacyjnym (11), wykończone na swej powierzchni czołowej materiałem wykończeniowym (12), składane w całość z umieszczonym w ich półcylindrycznych krawędziach (1"a") i (1"b") przewodem rurowym (2) tworzącym po złożeniu wewnątrz wężownicę meandrową (14) której końcówki poprzez pompę obiegową (15) połączone są z niskotemperaturowym źródłem ciepła (16), tworząc w całości skończony i zamknięty w obiegu wielofunkcyjny listwowy grzejnik podłogowy, przedmiot wynalazku dla wariantu ogrzewania wodnego. Listwy podłogowe (13), dodatkowo wypełnione wewnątrz materiałem izolacyjnym (11), wykończone na swej powierzchni czołowej materiałem wykończeniowym (12), składane w całość z umieszczonym w ich półcylindrycznych krawędziach (1"a") i (1"b") przewodem elektrycznym grzewczym (5) tworzącym po złożeniu wewnątrz wężownicę meandrową (14) którego końcówki połączone są ze źródłem zasilania i sterowania (17), tworzą w całości skończony i zamknięty w obiegu wielofunkcyjny listwowy grzejnik podłogowy, przedmiot wynalazku dla wariantu ogrzewania elektrycznego. Listwy podłogowe, profile (13), dodatkowo wypełnione wewnątrz materiałem izolacyjnym (11) , wykończone na swej powierzchni czołowej materiałem wykończeniowym (12), składane w całość z umieszczonymi w ich półcylindrycznych krawędziach (1"a") i (1"b") przewodem rurowym (2) i przewodem elektrycznym grzewczym (5) tworzą po złożeniu wewnątrz grzejnika, podłogi wężownicę meandrową (14) której końcówki przewodu rurowego (2) poprzez pompę obiegową (15) połączone są z niskotemperaturowym źródłem ciepła (16) a końcówki przewodu elektrycznego grzewczego (5) połączone są ze źródłem zasilania i sterowania (17) tworząc w ten sposób w całości skończony i zamknięty w obiegu wielofunkcyjny listwowy grzejnik podłogowy, przedmiot wynalazku dla zamierzonego wariantu, odmiany ogrzewania wodno-elektrycznego.

Wielofunkcyjny listwowy grzejnik podłogowy może mieć zastosowanie do ogrzewania wodnego, elektrycznego i wodno-elektrycznego przy jednoczesnym spełnianiu funkcji wykończonej podłogi pomieszczeń użytkowych, mieszkalnych, biurowych, hotelowych i innych.

ZASTRZEŻENIA PATENTOWE - PATENTS CLAIMS / PATENTS - RESTRICTIONS

1.Wielofunkcyjny listwowy grzejnik podłogowy, składający się z trwale połączonych profili aluminiowych, znamienny tym, że złożone ze sobą wąskie krawędzie profila aluminiowego, tworzą korzystnie dla przewodu rurowego (2) w którym płynie czynnik grzewczy (3) i dla przewodu elektrycznego grzejnego (5) wewnątrz grzejnika dwie zamknięte otuliny aluminiowe (1) z których otulina o większej średnicy jest płaszczem dla przewodu rurowego (2) a otulina o mniejszej średnicy, płaszczem dla przewodu elektrycznego grzejnego (5).

2.Wielofunkcyjny listwowy grzejnik podłogowy, według zastrz.1, znamienny tym, że przewód rurowy (2) zbrojony jest siatką aluminiową (6) a przewód elektryczny grzejny (5) posiada koszulkę dylatacyjno-rozprężną (7).

3.Wielofunkcyjny listwowy grzejnik podłogowy, składający się z trwale połączonych profili aluminiowych, znamienny tym, że złożone ze sobą wąskie krawędzie profila aluminiowego, tworzą korzystnie dla przewodu rurowego (2) w którym płynie czynnik grzewczy (3) wewnątrz grzejnika zamknięte otuliny aluminiowe (1) z których otulina o największej średnicy jest płaszczem dla tego przewodu rurowego (2).

4.Wielofunkcyjny listwowy grzejnik podłogowy, według zastrz.3, znamienny tym, że przewód rurowy (2) zbrojony jest siatką aluminiową (6).

5.Wielofunkcyjny listwowy grzejnik podłogowy, składający się z trwale połączonych profili aluminiowych, znamienny tym, że złożone ze sobą wąskie krawędzie profila aluminiowego, tworzą korzystnie dla przewodu elektrycznego grzejnego (5) wewnątrz grzejnika zamknięte otuliny aluminiowe (1) z których otulina o najmniejszej średnicy jest płaszczem dla przewodu elektrycznego grzejnego (5).

6.Wielofunkcyjny listwowy grzejnik podłogowy, według zastrz.5, znamienny tym, że przewód elektryczny grzejny (5) posiada koszulkę dylatacyjno-rozprężną (7).

7.Wielofunkcyjny listwowy grzejnik podłogowy, według zastrz.1, znamienny tym, że profile aluminiowe o funkcji listwy podłogowej (13) z których każdy ma pióro (8) i wpust (9) posiadają wewnętrzną użebrowaną powierzchnię (10) i połączone są ze sobą trwale na pióro-wpust (4).

8.Wielofunkcyjny listwowy grzejnik podłogowy, według zastrz.1, znamienny tym, że profile aluminiowe o funkcji listwy podłogowej (13) posiadają wewnątrz profila na stałe zamocowany materiał izolacyjny (11) a ich zewnętrzna płaszczyzna na powierzchni pokryta jest materiałem wykończeniowym (12).

RYSUNKI - DRAWINGS (zobacz w wersji kompletnej w formacie PDF)

OFERTA - opis i rysunki w pdf.

POLSKI OPIS PATENTOWY w pdf.

... PATENT NR 196383


aktywne PATENTY KRAMARZ POLSKA pod dotacje unijne ... więcej